Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Co říci na závěr?

"Byla to skvělá myšlenka: nenesete odpovědnost za to, že nedosáhnete toho, co si ostatní lidé myslí, že byste měli dosáhnout. Nejsem povinen být takový, jaký bych podle nich měl být. Je to jejich omyl, a ne moje selhání." (R.P.FEYNMAN: To snad nemyslíte vážně!)

Lépe bychom to nesvedli. Je to skutečně skvělé a pomáhá to přiměřenému sebepojetí.

3.3.5 Člověk v náročné životní situaci

Přiměřeně náročné podmínky a požadavky, podněty k překonávání překážek vytvářejí situace, kdy se osobnost výrazněji projevuje i "zraje", kdy se mohou příznivě dotvářet psychické vlastnosti.

Situace, kdy se zvyšují požadavky na jedince při ztížených podmínkách pro jeho činnost, označujeme za zátěžové, stresové.

Stres znamená tlak situačních podmínek na člověka, způsobuje jeho vnitřní napětí a je spojen se zvýšenými nároky na člověka při jeho překonávání.Stresem se obvykle rozumí vnitřní stav jedince.

Frustrace je psychický stav vyvolaný působením překážek na cestě k cíli, k uspokojování různých potřeb.

Dvě základní, vývojově počáteční techniky reagování na zátěž je agrese a únik.

Agrese, která nemá podobu hrubého násilý, ale slovního napadání, nadávek, výhružek, urážek, ironie.Vzbuzování pozornosti, snaha být za každou cenu středem pozornosti - je rovněž odvozena od agrese.Projekce, která pomáhá vyhnout se důsledkům nezvládnuté situace tím, že vinu svaluji na druhé, na vnější podmínky.Identifikace s určitou osobou, skupinou nebo institucí, která dodává pocit jistoty a síly.Kompenzace která znamená vyvážit neúspěch někde jinde, jinak.Racionalizace je způsob, kdy člověk hledá rozumové vysvětlení svého neúspěchu, ospravedlňuje se, omlouvá před ostatními i před sebou samým.Únik, izolace, vyhýbání se povinnostem či nepříjemnostem, ale také únikdo nemoci.Popření, kdy člověk "zavírá oči před problémy", potíže neexistují.Opačné reagování, vzdorovitost také patří mezi únikové techniky.

Žádné komentáře:

Okomentovat