žila v Ratibořicích, vychovávána ve Chvalkovicích, vliv babičky Magdaleny Novotné, základní vzdělání, v 17 letech nedobrovolně manžel Josef Němec, nebylo šťastné, odmítala žít jinak než aby byla spisovatelka, odmítala domácí práce, 4 děti, Hynek umřel – krize
nejvýznamnější žena spisovatelka v naší literatuře
dívčím jménem Barbora Panklová
velký zájem o politické dění, vliv George Sandové – obě emancipované, zabývali se politickou situací
žili v Praze, kde se Němcová seznamuje s Josefem Radomilem Čejkou- seznámil ji s dílem George Sandové. Také přátelství s básníkem Václavem Bolemírem Nebeským- podněcoval ji k básnické tvorbě, jíž zahájila svou lit. Činnost
pak žili v Domažlicích (sbírá lid. slovesnost), zde se ocitla v těžké situaci, odjela za přáteli do Prahy, seznámila se s Klácelem, kněz,básník a filosof, psal jí dopisy – vyšli knižně: Listy přítele k přítelkyni o původu socialismu a komunismu.
Němcová vkládala mnoho nadějí do revolučního roku 1848
její manžel neustále překládán- na Slovensko, do Uher, až byl nakonec zbaven služby
zemřel jí syn Hynek, do kterého vkládala velké naděje, často se musela doprošovat pomoci u svých přátel, byla pod stálým dohledem policie. V této době vzniká její největší dílo- Babička.
ve svých názorech se postupně ztotožnila s požadavky radikálů. Sblížila se s mladými pokrokově smýšlejícími spisovateli Karlem Sabinou a Josefem Václavem Fričem, i se spisovateli mladé nastupující generace- Nerudou a Hálkem.
koncem 50. let vyvrcholila manželská krize, Němcová se zříká veškeré finanční podpory a odchází od manžela i s dětmi. V roce 1861 odjíždí do Litomyšle, aby u nakladatele Augusty dohlížela na vydávání svých spisů. Čekala od Augusty i hmotnou podporu, ale nedostala ji. V lednu 1862 ji manžel těžce nemocnou odvezl zpět do Prahy V lednu roku 1862 zemřela.
Žádné komentáře:
Okomentovat