1. svet prirodzený – svet našej každodennej skúsenosti. Človek ako slobodná bytosť v súlade so svojím vnútorným pričinením.
2. odsudzený svet – depersonalizovaný svet vedy, svet prírodovednej a matematickej zákonitosti. Tento svet pôsobí na človeka cudzo, človek je ako vec medzi vecami a nie ako živá slobodná bytosť. Husserl nabáda moderného človeka, aby prekonal odcudzenie, ktoré pramení z jeho zakotvenia v modernom svete vedy. Po osemdesiatych rokoch od Husserla sa odsudzenie moderného človeka prehlbuje. Z dnešného sveta i z ľudského života sa vytráca pôvodná prirodzenosť. Človek sa môže stále menej prejavovať ako subjektívne jedinečná bytosť. Stále viac je v zajatí technických, vedeckých štruktúr. Na túto stránku Husserlovho učenia intenzívne nadviazal žiak J. Patočka, ktorý bol v roku 1936 habilitovaný práve spisom na tému: ,,Prirodzený svet jako filozofický problém“.
PRAGMATIZMUS
– sformoval sa v USA v 2. polovici 19. storočia. Je považovaný za americkú národnú filozofiu. Odráža sa v ňom duch modernej technicky vyspelej americkej spoločnosti koncom 19. storočia a v 20. storočí. Americká spoločnosť nezaostávala. V pragmatizme sa odrážal aj spôsob života, ktorý bol charakteristický úsilím rozvíjať podnikateľský biznis. Iniciátorom pragmatizmu bol Charles Sanders Peirce.
Žádné komentáře:
Okomentovat