navazuje na renesanci, rozvíjí tradice racionalismu a optimismu
věří v „osvícený rozum“ , prosazuje svobodu myšlení a rovnost
sepětí osvícenství a literaturou – spisovatelé byli zároveň vědci, filozofy, historiky atd.
V Anglii je osvícenství představováno filozofem a pedagogem Johnem Lockem v 18. stol vzniká dobrodružný román, jehož nejvýznamnější představitelem byl:
Daniel Defoe
autor románu Život a zvláštní podivné dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku – o osudech ztroskotance na opuštěném ostrově v němž vyjádřil vztah člověka k přírodě a oslavil lidskou práci a aktivitu.
Jonathan Swift
představitel filozofické-satirického románu, je autorem 4-dílného románu Gulliverovy cesty –pod rouškou imaginárních cest kapitána Lemuela Gullivera do fiktivních zemí a ostrovů autor satiruje soudobé poměry v Anglii a kritizuje nedostatky evropské civilizace vůbec, zároveň podává obrazy ideálních spol. zřízení.
Osvícenství ve Francii mělo bojovnějšího charakter, francouzské měšťanstvo se teprve připravovalo k převzetí moci.
Představitelem byl:
Charles Louis de Montesquieu
ve své rozpravě Duch zákonů - osvětlil vznik zákonů a státních zřízení z přirozených příčin, jakými jsou podnebí a přírodní bohatství a přimlouvá se za omezení absolutistické vlády podle anglického vzoru.
V Perských listech – na základě cesty Peršana Uzbeka do Evropy za účelem vzdělání satiricky kritizuje společenské a politické poměry své současnosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat