Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Tartuffe

stejnojmenný hl. hrdina touží za každou cenu po bohatství, předstírá zbožnost a čestnost a manipuluje se životem celé rodiny důvěřivého měšťana Organa. Jedná se o satiru na pokrytectví a církev, v níž jsou kritizovány spole. praktiky, zvláště zneužívání pravomocí.

Lakomec – hrdina Harpagon, chamtivý, lakomý a bezcitný lichvář, který je pro peníze ochoten obětovat vše zvláště osobní štěstí svých dětí Elišky a Kleanta. Jeho povaha je odhalena, když mu sluha Čipera ukryje truhlici s penězi. Nakonec svolí ke svatbě svých dětí, když nemusí vyplatit věno ani zaplatit svatbu.

Další jeho komedie: Misantrop, Scapinova šibalství, Zdravý nemocný atd.


V Itálii se rozvinul další druh komedie, tzv. commedia dell´arte. Hry neměli pevnou stavbu, herci improvizovali podle stručného obsahu. Z tohoto základu vytvořil italskou národní veselohru Carlo Goldoni , jeho nejznámější komedie je

Poprask na laguně – z prostředí života rybářů.


Na rozdíl od dramatu byl vývoj poezie skromnější. K nejvýznamnějším patří:

Jean de la Fontaine

Proslul svou sbírkou Bajky – inspiroval se dílem Ezopovým i bajkami středověkými. Své bajky často aktualizoval k potřebám společenské kritiky.


Osvícenství

Je ideový směr a období v epoše přechodu od feudalismu ke kapitalismu. Rozvoj nastává v posledním dvacetiletí 18. stol. až po 1. dvacetiletí 19. stol. Po renesanci jde o poslední a nerozsáhlejší formu ideového odporu proti feudalismu.

Usilovali zbavit člověka duchovní, materiální a sociální poroby, aby se mohl stát aktivním budovatelem nové společnosti.

Osvícenci se snažili šířit osvětu, vzdělanost, popularizovat vědu. Věřili v sílu lidského rozumu, víra v rozum naplňovala hlasatele osvícenství vírou v neustálý pokrok. V sociální politické oblasti se osvícenství hlásilo k teorii buržoazní demokracie, někteří představitelé však hájili osvícenský absolutismus – metodu vlády, podle níž může zákonodárce – osvícený panovník – zlepšit situaci státu a jeho obyvatel a zajistit tak spol. pokrok. K tomu měli sloužit různé instituce a reformy v zemědělství, církvi, která měla být podřízena státu.


Žádné komentáře:

Okomentovat