Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

6. LIDOVÁ SLOVESNOST JAKO ZDROJ UMĚLÉ LITERATURY

1. Podstata a znaky lidové slovesnosti, její druhy a formy, význam.

Lidová slovesnost je souborný název pro tradiční druhy lidového slovesného umění (pohádka, pověst, vyprávění ze života, anekdota, přísloví, rčení, hádanka, říkadlo, text lidové písně, ukolébavka ...).

V souvislosti s lidovou slovesností se často objevuje pojem folklór, který se někdy ztotožňuje s lidovou slovesností. Věda zabývající se folklórem se nazývá folkloristika.

Lidová slovesnost se zařazuje tradičně do literatury, i když literatura se často označuje jako písemnictví, tedy jako něco písemně zaznamenaného. Z hlediska formy tvoří většinu lidové slovesnosti tzv. ústní slovesnost, ovšem do lidové slovesnosti se zařazuje i písemná neprofesionální tvorba.

Druhy ústní slovesnosti jsou slovesné útvary, které se ústním podáním předávaly z generace na generaci a zapisovali je až sběratelé lidové slovesnosti od 19. století (Čelakovský, Erben, Němcová).

Z podstaty ústní lidové slovesnosti plynou její základní znaky:

  • užitkovost a praktická funkce - útvary lidové slovesnosti nesloužily nikdy pouze estetickým účelům, ale měly i praktický význam: pohádky vychovávaly k mravnosti a rozlišování dobra a zla, hádanky cvičily myšlení, rozpočítadla nahrazovala losování při hrách.

  • improvizovanost a variabilita - útvary lidové slovesnosti se nezapisovaly, a tak vypravěči či zpěváci museli improvizovat, domýšlet si - vznikalo pak více variant, podob, verzí pohádky, lidové písně atd.

  • snadnost porozumění - lidová slovesnost byla určena pro všechny věkové kategorie.

Písemná neprofesionální tvorba zahrnuje tzv. písmácké zápisy (písmák = lidové pojmenování laických znalců bible a náboženských spisů, kroniky, příležitostné verše a nápisy.

V souvislosti s lidovou slovesností nesmíme zapomínat na to, že nejstarší písemné literární památky jsou mnohdy zápisem starých mýtů (= bájí, pověstí) - tedy dlouhou dobu jen ústně tradovaných a předávaných příběhů.

Význam lidové slovesnosti je mnohostranný a přesahuje oblast literatury. Například nám lidová slovesnost zprostředkovává životní moudrost a zkušenosti mnohých generací. (Ukázka A je ze slavné lidové písně - balady Osiřelo dítě.)



Žádné komentáře:

Okomentovat