Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Poézia

1.2 Poézia
Nastáva znova obnovenie moci komunizmu, normalizácie a návrat k pomerom s pred roku 1956. Zanikajú časopisy, ktoré zabezpečovali pluralitu názorov. Mnohý spisovatelia emigrovali. Tí spisovatelia, ktorí neboli členmi Zväzu slovenských spisovateľov nemohli vydávať nič, ich diela boli šrotované. Znova sa prijala metóda soc. real. ako jediná správna a možná. Naproti tomu vznikajú a pôsobia rôzne skupiny mladých autorov, ktorí bojujú proti dobe.

Postmodernistické tendencie
Neprejavili sa na Slovensku ako smer ani prúd, len ovplyvňovali tvorbu mnohých autorov od 60-tych rokov. Postmoderna je charakteristická neochotou autorov prispôsobiť sa dobe, nesúhlasom s ideológiou, odporom voči všetkému, čo človeka sputnáva. Do popredia udalostí sa dostáva erotika a sexualita. Autori experimentujú s formou i básnickými prostriedkami. Používajú hru zo slovami, napríklad spájajú polovice dvoch prísloví – vyjadrujú tým nespokojnosť zo stereotypom. Zameriavajú sa takisto na zvukovú stránku jazyka. Používajú palimsest – montáž – spoja dve slová protichodného významu do jedného ( tma+maják=tmaják, lži+život=lživot). Používajú nepresné citáty, alebo si citáty vymýšľajú – chcú tým poukázať na nedokonalosť a omylnosť doby i človeka. Používajú často obscénnost a vulgarizmy.
1.2.1 Autori, ktorí nadviazali na Trnavskú skupinu
Autor: ŠTEFAN STRÁŽAY
Autor: ŠTEFAN MORAVČÍK
Autor: JÁN BUZÁSSY

1.2.2 Osamelý bežci
Nadviazali na tvorbu Beat generation. Otvorene a priamo kritizovali spoločnosť. Nesúhlasili s dobou, s morálnym stavom spoločnosti, volali po čistote a ľudskosti. Svojimi dielami chceli provokovať. Diela boli zložité, určené pre vzdelaného čitateľa.

Autor: IVAN LAUČÍK
Autor: IVAN ŠTRPKA
Autor: PETER REPKA

Dielo: NÁVRAT ANJELOV
-ich prvý zborník, nemohol vyjsť
Dielo: PREDNOSTI TROJNOHÝCH SLÁVIKOV
-druhý zborník

Žádné komentáře:

Okomentovat