8. NEGRAMOTNOSŤ, FUNKČNÁ NEGRAMOTNOSŤ
Negramotnosť je jedným z najvážnejších celosvetových problémov a UNESCO sa už dve
desaťročia úporne snaží o jej odstránenie. Negramotnosť je neschopnosť' vyjadrovať' sa materinským jazykom slovom a písmom. Podľa UNESCO "gramotný je ten človek, ktorý vie napísať a s porozumením prečítať jednoduchý bežný text" (Goga, 1993). Vo svete je negra¬motných vyše 900 miliónov ľudí. Je to spôsobené znížením úmrtnosti deti a vysokým populačným rastom predovšetkým v rozvojových krajinách (ich podiel tvoril v roku 1980 - 75% obyvateľstva, v 1990 - 80%). Aj keď' sa percentuálne číslo negramotných znižuje, v absolútnom čísle počet negramotných narastá:
1970 740 mil. 32,4% obyvateľstva
1980 814 mil. 25,7% obyvateľstva
1990 900 mil. 18% obyvateľstva
Dve tretiny všetkých negramotných žijú v Ázií a Tichomorí (Čína 229 mil., India 264 mil. v r. 1988, v Brazílií 17 mil.). Analfabetizmus je v percentuálnom vyjadrení z poctu obyvateľov jednotlivých kontinentov nasledovný: Afrika 70% negramotných, Ázia (bez Číny) 50%. Latinská Amerika 40%, Amerika 24%, Európa 3, 5%. V Afrike tvoria v niektorých štátoch a/ 99% negramotných ženy. Podľa údajov amerického ministerstva školstva vo Washingtone je v USA 15% dospelých občanov negramotných, podľa televíznej spoločnosti ITV je negramotných 7 miliónov Britov. Zo štátov EU je na tom najhoršie Portugalsko, ktoré ma 15% negramotných.
Rok 1990 vyhlásilo UNESCO bol medzinárodný rok negramotných. UNECSO sa v snahe odstrániť negramotnosť pokúsilo vyvolať medzinárodnú aktivitu deklarovaním, že ak by všetci piati stáli členovia bezpečnostnej rady OSN znížili svoje vojenské výdavky o 10% a časť
ušetrených prostriedkov venovali na pomoc rozvojovým krajinám, uvolnil by sa za jediný rok dostatok prostriedkov na definitívnu likvidáciu negramotnosti vo svete. Pravdaže v situácii, keď' svet venuje 60x viac prostriedkov na vyzbroj každého vojaka, než na výchovu každého dieťaťa. sa mu to ani nemôže podariť'.
V posledných rokoch sa v tejto súvislosti objavuje novy pojem funkčná negramotnosť'. Je definovaná ako neschopnosť' reagovať' na každodenné požiadavky pretechnizovaného sveta, alebo neschopnosť' osvojiť' si také schopnosti, ktoré človek potrebuje, aby mohol plne participovať' na živote spoločnosti (sociálne a ekonomicky sa integrovať). Ťažko sa presnejšie vymedzuje a pravdaže v menej vyspelých krajinách ma iný obsah ako vo vyspelých. UNESCO udáva, že v roku 1990 bolo 950 miliónov ľudí v populácii starších ako 15 rokov funkčne negramotných, čo je 29% (vo vyspelých krajinách 42 mil. - 4, 6%). Medzinárodné údaje hovoria, že napr. v USA 23 miliónov dospelých je funkčne negramotných, nevie vyplniť šek, čí daňový formulár.
Žádné komentáře:
Okomentovat