- monotematická genetická teória – ľudské motívy vyrastajú s koreňa, libido(túžba po živote) – pud života, pud smrti, ničenia.
- Polytematické motivačné teórie – existuje niekoľko motivačných skupín , koreňov ( sa vetvia) z ,ktorých vyrastajú motívy, každý autor hovorí o inom počte koreňov, pokus o systematizáciu motívov snaha nájsť spoločné znaky na základe ,ktorých sa rozdelia do skupín.
- Homeopatické (homeostatické ) motivačné teórie – ľudské telo a psychologické roviny smerujú k rovnováhe ,človek ako systém potrieb -chce zaujať rovnováhu. Snaha o vyváženie subsystémov- rovnováha.
Základné rozdelenie motívov :
1. fundamentálne – základné motívy- obecné ľudské, všeobecné základné motívy :
a, potreba pohybu – fyzionomická potreba, predstavuje život, hlavnú úlohu zohráva energia ,metabolizmus. Potreba pohybu vyplýva aj s potreby dynamiky a nie statickosti života. Psychologické zdravie podporuje potreba pohybu.
B, potreba podnetov – potreba stimulácie, človek potrebuje byť v procese výmeny podnetov . Ak mu to nie je dopriane má to následky .duševné, fyzické, psychické zdravie. Človek je naprogramovaný na istú úroveň podnetov . Zákon opotrebovania podnetov ,to čo nás stimuluje časom podlieha opotrebovaniu:“ 1 fáza- indiferentná – organizmus reaguje na slabý podnet rovnako ako na silný
2. fáza- paradoxná – na slabý podnet reaguje silno
3. fáza – ultraparadoxná - človek pociťuje odpor.
Žádné komentáře:
Okomentovat